30 Jarmark Magdaleński Folk Art w Pszczewie
W sobotę 20 lipca 2024 roku po raz kolejny odwiedziliśmy Pszczew, a okazją ku temu był 30 Jarmark Magdaleński Folk Art. Pogoda dopisała. Było słonecznie i bardzo ciepło, wręcz upalnie. Tuż przy naszym parkingu rozłożyły się dmuchane zamki i inne atrakcje dla najmłodszych. Naszym celem były jednak stoiska z rękodziełem. I tu nie zawiedliśmy się. Kramów było bardzo dużo. Tuż przy kościele pw. św. Marii Magdaleny mogliśmy podziwiać dzieła wikliniarzy. Były piękne kosze, kosze, koszyczki i przeróżne ozdoby wykonane z wikliny. A im dalej, tym więcej stoisk. Były więc szydełkowe zabawki amigurumi, łapacze snów, ręcznie malowane obrazy, ceramika artystyczna, misternie wykonane serwetki, woskowe świece, makrama i wiele innych. Nie zabrakło również kramów typowo komercyjnych. Było jedzenie, piwo i inne napoje. W rynku ustawiono stoły dla biesiadników i dużą scenę, gdzie przez cały czas trwania jarmarku występowali mniej lub bardziej znani artyści.
W programie święta w Pszczewie były też zawody wędkarskie, pokazy fryzjerskie, spektakle dla dzieci i festiwal rzemiosł dawnych, gdzie prowadzone były warsztaty garncarstwa i wikliniarstwa. Byliśmy zadowoleni z pobytu w Pszczewie. Dużo zobaczyliśmy, choć z racji tego, że prowadzimy pasmanterię internetową najbardziej interesowały nas stoiska ściśle związane z naszą działalnością. Posililiśmy się nieco (oj, było drogo) i zjedliśmy lody. Zdjęcia z naszego sobotniego pobytu prezentujemy poniżej.
Dlaczego warto odwiedzić Pszczew?
Pszczew to urokliwa wieś o charakterze miejskim położona w województwie lubuskim. Miejscowość, która leży pomiędzy pięknymi jeziorami Kochle (Pszczewskie) i Szarcz, stanowi centrum turystyczne Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. W Pszczewie warto zobaczyć: muzeum "Dom Szewca" z połowy XVIII wieku, wspomniany wcześniej kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny, zabytkową plebanię i zespół dworski oraz oba jeziora położone w najbliższym sąsiedztwie miejscowości.