Skąd się wzięła pierwsza komunia święta?
Historia tego sakramentu jest bardzo odległa w czasie i sięga pierwotnych czasów Kościoła. Wtedy to chrześcijanie zaczęli przyjmować Eucharystię jako Ciało i Krew Jezusa. Na początku dzieci przyjmowały Eucharystię tuż po chrzcie. Zwyczaj uroczystości pierwszokomunijnych dotarł na ziemie polskie w pierwszej połowie XIX wieku. Dzieci z kościoła św. Małgorzaty przyjęły pierwszą komunię świętą 16 maja 1842 roku podczas nabożeństwa w archikatedrze w Poznaniu. W uroczystości tej uczestniczył ówczesny prymas Polski.
Jak zrobiłam torebkę (sakiewkę) dla dziewczynki
Przygotowania do pierwszej komunii trwają przynajmniej rok. Dzieci pod okiem księdza i katechetów duchowo przygotowują się do przyjęcia Eucharystii. Rodzice natomiast chcą, by to święto wyglądało naprawdę wyjątkowo. Chrzestni i zaproszeni goście przygotowują coraz droższe prezenty... Z własnego doświadczenie wiemy jednak, że nic tak nie cieszy, jak samodzielnie przygotowany drobiazg. Dla dziewczynki może to być na przykład torebka, w której zmieści się pierwszokomunijny modlitewnik i może jeszcze kilka drobiazgów. Postanowiłam więc spróbować wykonać taką, koniecznie białą, torebkę dla dziewczynki. Długo zastanawiałam się, jaka włóczka nadawałby się się na taki majowy prezent. Mój wybór padł na bawełnianą włóczkę Cotton Queen, która doskonale nadaje się na szydełko. Użyłam takiego o rozmiarze 2,5 mm, aby robótka była w miarę sztywna, a oczka dość mocno zwięzłe. Wszystko po to, żeby nie trzeba było wszywać podszewki. Myślę, że efekt końcowy okazał się zadowalający. Gotowa torebka doczekała się małej wiosennej sesji zdjęciowej, a jej obrazy zamieszczam poniżej. Dodam jeszcze, że jest możliwość zakupu wykonanej przeze mnie torebki w naszym sklepie internetowym.
Jeszcze trochę o włóczce Cotton Queen
Włóczka Cotton Queen jest klasyczną letnią włóczką odpowiednią zarówno na druty jak i na szydełko. Wyprodukowana została przez firmę Performance w 100% z czesanej i merceryzowanej bawełny. Przędza ta jest bardzo miękka i dostępna w wielu bogatych i żywych kolorach. Wykonane z niej dzianiny są przyjemne w noszeniu i bardzo łatwe w pielęgnacji. Można z niej wykonać na przykład letnie sweterki, topy, kapelusiki, a także zabawki amigurumi. Dodać jeszcze należy, że włóczka Cotton Queen wytworzona została w procesie produkcji zrównoważonej, co oznacza, że jest przyjazna dla środowiska i klimatu. Jest w 100% produktem naturalnym, biodegradowalnym, antybakteryjnym, oddychającym, antystatycznym i odpowiednim dla wegan. Posiada certyfikat bezpieczeństwa OEKO-Tex Standard 100. Jeden kłębek tej włóczki waży 50 gramów, a jego metraż wynosi 125 metrów. Producent rekomenduje zarówno druty jak i szydełka o rozmiarach 2,5 - 3,5 mm. Nić jest opisana jako 4 ply, co oznacza że jest skręcona z czterech cieniutkich włókien. Na stronie producenta, czyli firmy Performance podane są przykłady wykorzystania tej włóczki (wraz z wzorami) do wykonania takich robótek jak: Miś, Królik oraz Kapelusz i Top.